Sjuktransporter i skärgården

  • Akutsjukvårdstransporter-hämtning i skärgården. Bodil Eriksson har varit i kontakt med Regionen och fått en viss klarhet i sjuktransporterna. Ringer man 112 så kommer den som finns tillgänglig och har den lämpliga båten. Helikoptern är fn placerad i Kristianstad, utredning pågår var den skall vara fast placerad. Bodil Eriksson och Lena Karlsson tar fram en beskrivning på vad man gör när man blir akut sjuk eller råkat ut för en olycka. Beskrivning kommer läggas på föreningens hemsida.


17 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Nu kommer fiber till skärgården - anmäl dig omgående

Nu läggs fiber i skärgården. Här kan du läsa mer om det och anmäla ditt intresse. http://karlshamn.stadsnatsportalen.se/anslut/21718?fbclid=IwAR0vHBG-Rh3-YQLDN7g7TIK0Da0VAGbFSVQTf1_aeA0r7RFASdKXGeQPIE

Årets övandring flyttad till Mulö

Årets Övandring blir på Mulö. Kalvöborna vill avvakta till nästa år. Välkomna till Mulö söndagen den 9 augusti. Vi samlas kl 1000 på sydöstra nabben hos familjen Johansson. Platsen kallades Jullas Hal

Tips och fakta - när olyckan är framme

Under sommaren är många människor i rörelse. Vi är mer i skärgården och med det kan risken för olycksfall öka Tips att tänka på för att vara beredd vid ev. allvarlig olycka eller akut sjukdomstillstån

© 2019 Hällaryds skärgårdsförening