top of page

Sjuktransporter i skärgården

  • Akutsjukvårdstransporter-hämtning i skärgården. Bodil Eriksson har varit i kontakt med Regionen och fått en viss klarhet i sjuktransporterna. Ringer man 112 så kommer den som finns tillgänglig och har den lämpliga båten. Helikoptern är fn placerad i Kristianstad, utredning pågår var den skall vara fast placerad. Bodil Eriksson och Lena Karlsson tar fram en beskrivning på vad man gör när man blir akut sjuk eller råkat ut för en olycka. Beskrivning kommer läggas på föreningens hemsida.


45 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Dags att anmäla intresse för sommaren navigationskurser.

Förarintyg Hällaryds skärgårdsförening planerar att även denna sommar genomföra utbildning i sjöliv för medlemmarna med ungefär samma upplägg som föregående år. Vi tänker oss två veckoslutskurser unde

Det gäller vår säkerhet

Kommentarer från Hällaryds Skärgårdsförening på Handlingsprogram 2022 för Räddningstjänsten Västra Blekinge. Bra att situation i skärgården uppmärksammas. Aktiviteterna i skärgården ökar med satsninga

Strategidokument

HSF styrelse har jobbat fram ett Visions och Strategidokument som ett förslag till årsmötet att besluta om. Klicka här för att läsa. HSF Styrelse.

Comentarios


bottom of page